Zapojenie tepelného čerpadla – hydraulika

Téma zapojenie kotolne alebo technickej miestnosti je skôr pre odborníkov ako pre zákazníkov. Náš web má za cieľ zorientovať zákazníka, a preto len veľmi zjednodušene popíšeme dve možnosti usporiadania hydraulickej schémy.

 

Z pohľadu zákazníka, resp. jeho manželky, je dôležité vedieť prečo a aké veľké veci budú umiestnené v technickej miestnosti. Tá je totiž často aj práčovňou, skladom a tak podobne. Tu je naše vysvetlenie.

Tepelné čerpadlá potrebujú na svoju činnosť akumulačné zásobníky teplej a vykurovacej vody z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je zníženie počtu štartov kompresora. Prirovnať sa to dá k osobnému autu za studena. Pri nábehu kompresora trvá pár sekúnd kým sa dostane mazací olej do hornej časti. Teda čím viac štartov, tým kratšia životnosť najviac namáhanej súčiastky tepelného čerpadla.

 

Zaradením akumulačných zásobníkov do hydraulickej schémy predĺžime čas chodu po naštartovaní. Niektorí výrobcovia tepelných čerpadiel s modulovanými (výkonovo ovládateľnými) kompresormi tvrdia, že nie je potrebný zásobník vykurovacej vody. Náš názor je, že zásobník vykurovacej vody je dobrý vždy, hoc aj malý, 200-litrový. Aktuálna spotreba tepla je zvyčajne nižšia ako výkon dodávaný tepelným čerpadlom. Prebytok sa tak má kde uložiť a kompresor nemusí krátko po naštartovaní vypnúť.

Druhým dôvodom použitia zásobníkov je hromadné diaľkové ovládanie (HDO), používané distribučnou sieťou na zníženie zaťaženia v čase špičky (ráno cca 8:30 – 9:30, večer cca 18:30 – 19:30). Pri blokovaní od HDO nevyrába tepelné čerpadlo žiadnu energiu. V tom čase sa teda teplo a teplá voda dodáva len zo zásobníkov.

Pre investora sú dostupné dve možnosti riešenia akumulácie:

 

Hydraulická schéma s dvoma zásobníkmi

 

 

V prípade použitia dvoch samostatných zásobníkov jeden slúži na akumuláciu teplej vody a druhý na akumuláciu vykurovacej vody. Zásobník teplej vody obsahuje vyhrievaciu medenú špirálu, v ktorej prúdi vykurovacia voda a tá ohrieva pitnú vodu na teplú úžitkovú vodu (TÚV). Tento zásobník môže obsahovať ešte jednu špirálu pre solárny systém. Obsahom zásobníka je teda pitná voda.

 

Zásobník vykurovacej vody je len prázdna nádoba s nákrutkami. Neobsahuje ohrev medenou špirálou. Niekedy môže taktiež obsahovať solárny výmenník v prípadoch solárneho systému s podporou vykurovania.

 

Výhody dvoch zásobníkov

  • – nižšia cena oproti kombinovanému zásobníku s prietokovým ohrevom,
  • – samostatne vymeniteľný zásobník TÚV (viac namáhaný vodným kameňom),
  • – ohrev len jedného zásobníka v lete.

 

Nevýhody dvoch zásobníkov

  • – vyžadujú viac priestoru v technickej miestnosti,
  • – zložitejšia hydraulika pri použití ďalšieho zdroja tepla (solárny zdroj, kotol na tuhé palivo, krbová vložka s vodným výmenníkom)

 

Náš názor

 

Toto riešenie sa oplatí v prípade, že máte dostatočný priestor v technickej miestnosti a neuvažujete o ďalšom zdroji energie.

 

Hydraulická schéma s jedným kombinovaným zásobníkom

 

 

Kombinovaný zásobník spája akumuláciu teplej a vykurovacej vody len do jednej nádrže. Vyhotovenie tohto zásobníka môže byť vo verzii „nádoba v nádobe“, čo je lacnejšie riešenie. Zároveň najhoršie prístupné pre servis vnútornej nádrže.

 

Taktiež ale môže byť vyhotovený ako zásobník s prietokovým ohrevom teplej vody v nerezovej špirále. Je to síce drahšie riešenie, má však viacero výhod. Hlavná je nízky objem stojacej pitnej vody v takomto zásobníku (cca len 25 litrov). A teda nízke riziko tvorby baktérií legionela.

 

Takýto kombinovaný zásobník zvyčajne obsahuje aj solárny výmenník a má dostatok návarkov pre pripojenie rôznych zdrojov. Teplá voda sa zohrieva prenosom tepla od vykurovacej vody. Všetky zdroje energie tak smerujú do tohto zásobníka (solárny, kotol na tuhé palivo, krbový výmenník, plynový kotol, elektrická špirála). Z neho sa odoberá aj spotreba tepla pre vykurovanie a spotreba teplej vody. Je to teda jednoduché fyzikálne riešenie spojenia všetkých zdrojov a spotreby do jedného bodu hydraulickej schémy.

 

Výhody kombinovaného zásobníka

  • – spojenie všetkých zdrojov a spotreby v jednom bode,
  •  – o polovicu nižšie nároky na miesto v technickej miestnosti,
  •  – menšia náročnosť na regulácie a prepojovacie potrubia,
  •  – lepšia ochrana pred baktériami v prípade prietokového ohrevu TÚV.

 

Nevýhody kombinovaného zásobníka

  •  – vyššia cena,
  •  – horšia možnosť opravy v prípade verzie „nádoba v nádobe“.

 

Náš názor

 

Ak vám to investícia dovolí, odporúčame kombinovaný zásobník s prietokovým ohrevom teplej vody, napríklad Viessmann Vitocell 340-M. Ak chcete kombinovať tepelné čerpadlo s iným zdrojom tepla, alebo s podporou vykurovania zo solárneho systému, dobre poslúžia aj zásobníky „nádoba v nádobe“. Taktiež je to riešenie pri malej technickej miestnosti.


[fblike]
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať