Inštalácia centrálneho vysávača

Tipy na inštaláciu centrálneho vysávača

Rozvody centrálneho vysávača tvoria stromovú štruktúru v dome podobne ako rozvody vody. Tu je niekoľko informácií, ktoré by ste pred inštaláciou určite mali vedieť.

 

Priemer vysávačového potrubia je 50mm. Ide o tvrdé pevné rúry a tvarovky. Preto ak uvažujete o technológií centrálneho vysávača, je dobré urobiť návrh rozvodov ešte pred tým, než začnete stavať prvé múry.

Návrh vám urobíme zdarma a predídeme tak následným problémom s umiestnením rozvodov, hlavne v hrúbke izolačnej vrstvy na poschodí.

 

 

Základom systému je centrálna jednotka, ktorá je spravidla umiestnená v garáži, pivnici, alebo technickej miestnosti. Je spojená s vysávačovými zásuvkami vhodne rozmiestnenými po objekte pomocou špeciálneho potrubného systému s antistatickou úpravou.

 

Vysávačová hadica (cca 9m) sa pripája do vysávačovej zásuvky na stene podobne ako elektrické spotrebiče. Vo vysávačovej zásuvke však nie je elektrina, ale je tu ukončená jedna z vetiev rozvodu centrálneho vysávača.

Zásuvky sa v dome rozmiestnia tak, aby bolo možné pohodlné vysávanie celej plochy domu. Bonusom je vysávačová štrbina umiestnená v sokli kuchynskej linky. Po otvorení štrbiny sa automaticky zapne centrálny vysávač a vy len metlou zhrniete špinu k tejto štrbine.

Ovládanie stroja centrálneho vysávača sa uskutočňuje pomocou vypínača na rukoväti hadice. Na spustenie systému stačí len zasunúť ľahkú vysávaciu hadicu do vysávačovej zásuvky a zapnúť vypínač.

Odsatý prach je silným prúdom vzduchu odvedený do prachového kontajnera, ktorý je umiestnený v spodnej časti centrálnej jednotky. Tento kontajner stačí vyprázdňovať štyrikrát do roka.

Centrálny vysávač ocenia najmä manželky. Nie je to nevyhnutná súčasť výbavy domu, ale je veľmi praktická. Pre zníženie investičnej náročnosti pri výstavbe, je možné urobiť len rozvody centrálneho vysávača a kúpu centrálnej jednotky nechať na neskôr. Cena stroja je približne polovica z ceny celej inštalácie.


[fblike]
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať